Menu Burger

Gaz rozweselający, znieczulenie podtlenkiem azotu Wrocław

Sedacja wziewna z zastosowaniem mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest bezpieczną i najskuteczniejszą dostępną metodą uspokajania pacjentów w gabinecie.

Podstawową rolą sedacji wziewnej podtlenkiem azotu jest zminimalizowanie niepokoju, strachu oraz uspokojenie pacjenta, a nie znoszenie bólu. Gaz rozweselający działa odprężająco, dzięki niemu Pacjenci w dużo mniejszym stopniu odczuwają stres związany z leczeniem. Podtlenek azotu wykazuje działanie przeciwbólowe, rozluźnia organizm, nie zaburzając przy tym odruchów obronnych, np. kaszlu. Podtlenek azotu ma znikomy wpływ na oddychanie i układ krążenia, nie zakłócając ich pracy. Chorobami, w których sedacja może być korzystna są astma i padaczka (w okresie bezobjawowym), ponieważ stres może zwiększać ryzyko napadu oraz hemofilia – dzięki użyciu podtlenku azotu można uniknąć konieczności wykonania iniekcji. Zastosowanie gazu może powodować senność.

Wskazania

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu jest wskazana szczególnie u dzieci powyżej 4 roku życia.

Zastosowanie metody sedacji wziewnej wymaga współpracy pacjenta.

Dla powodzenia leczenia, przed zabiegiem w podtlenku wymagana jest konsultacja oraz kwalifikacja do zabiegu. W przypadku dzieci, podczas konsultacji Maluch ma możliwość poznania stomatologa i gabinetu, otrzymuje także do domu maseczkę, z którą trenuje oddychanie do czasu zabiegu.

Przebieg zabiegu

Mieszanina podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego z tlenem jest podawana przez specjalną maseczkę, nakładaną na nos, umożliwiającą lekarzowi swobodny dostęp do jamy ustnej. Maski te są dostępne w różnych rozmiarach, dopasowuje się je do wieku Pacjenta. Te dla dzieci mają dodatkowo przyjemny zapach, aby dziecko chętniej założyło maseczkę i pozostało w niej na czas zabiegu.
Sedacja jest dobrze tolerowana przez większość Pacjentów, niektórzy doświadczają euforii, a u dzieci udaje się nawet „indukować” sny. Z uwagi na to, że gaz „znieczulając” całe ciało znosi poczucie grawitacji, sny związane są głównie z lataniem czy pływaniem. Pod wpływem gazu rozweselającego Pacjenci odczuwają błogie uczucie odprężenia, zmniejsza się ich poziom lęku. Gaz rozweselający może wywołać u Pacjenta niepamięć wsteczną. Oznacza to, że jego ostatnie wspomnienia będą ograniczały się do oczekiwania na zabieg w poczekalni.

Efekt działania gazu rozweselającego jest odczuwalny bardzo szybko i równie szybko ustępuje po zaprzestaniu podawania. By sedacja mogła być więc skuteczna, pacjent musi pozostać w maseczce do końca trwania zabiegu. Bezpośrednio po zabiegu pacjentowi podaje się czysty tlen przez 5 minut, by pozbyć się resztek podtlenku azotu z organizmu.

Podtlenek azotu można łączyć ze znieczuleniem miejscowym, gdy efekt przeciwbólowy gazu będzie niewystarczający. Stan rozluźnienia sprawia, że podawanie zastrzyku znieczulającego jest łatwiejsze i mniej bolesne dla pacjenta, nie czują oni nakłucia.

Do sedacji nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Do czasu zabiegu rodzic powinien trenować z Maluchem oddychanie przez maseczkę. Zaleca się spożycie lekkiego posiłku 2-4 godziny wcześniej. W dniu leczenia nie można pić alkoholu, a bezpośrednio po wizycie nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych. Po wyjściu z gabinetu należy obserwować dziecko do końca dnia. Po zabiegu mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności i wymioty (zwłaszcza gdy Pacjent jadł krótko przed wizytą u dentysty).

Stosowanie gazu rozweselającego w wieku dziecięcym sprzyja powolnej adaptacji i zwiększa szansę na pozbycie się lęku przed dentystą w późniejszym okresie.

Przeciwwskazania

Nasi specjaliści

Lek. dent. Agata Rewus

Lek. dent. Magdalena Woźniak

Lek. dent. Sofya Mikhalovich

Lek. dent. Edyta Cygnarowska

Poznaj pełne możliwości
medycyny estetycznej!

Zabiegi medycyny estetycznej

Najnowsze artykuły na blogu

Blog