Znieczulenie ogólne polega na zniesieniu świadomości, czyli wywołaniu snu farmakologicznego, zniesieniu czucia bólu oraz często wywołaniu zwiotczenia mięśni. Współczesna anestezjologia dąży do tego, aby jak najmniejszą dawką środka znieczulającego skutecznie znieść dyskomfort pacjenta. W trakcie zabiegu pacjent pozostaje w stanie uśpienia i nie odczuwa bólu. Jest to znieczulenie, które może być stosowane podczas wszystkich zabiegów stomatologicznych, także w przypadku zabiegów u małych dzieci. Jest to często jedyny sposób na objęcie opieką stomatologiczną dzieci niewspółpracujące, pacjentów z dentofobią, czy osoby niepełnosprawne bądź takie, które ze względu na zdrowie nie są w stanie w bezruchu wytrzymać na fotelu dentystycznym.
Leczenie pod narkozą musi zostać poprzedzone konsultacją ze stomatologiem oraz anestezjologiem, od których zależy kwalifikacja do zabiegu.
Lekarz przeprowadza badanie stomatologiczne, zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego oraz przeprowadza szczegółowy wywiad. Na tej podstawie określa plan leczenia oraz kosztorys. Zasadą leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym jest jego kompleksowość, dlatego tak ważne jest uwzględnienie w planie leczenia możliwości postępowania jednoetapowego. Ważna jest długoczasowość uzyskiwanego efektu terapeutycznego.
Istotna jest również ocena stanu dziecka na podstawie wywiadu i parametrów laboratoryjnych przez anestezjologa, na minimum 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Zlecone przez lekarza badania dodatkowe można wykonać na kilka dni przed zabiegiem w dowolnym punkcie pobrań. W razie konieczności lekarz może dodatkowo zalecić konsultację specjalistyczną.
Na zabieg pacjent zgłasza się na czczo z wynikami badań, w towarzystwie osoby dorosłej, która będzie towarzyszyła pacjentowi po zabiegu i odwiezie go bezpiecznie do domu.
Znieczulenie składa się z trzech etapów: wprowadzenia (indukcji), podtrzymywania oraz wybudzenia. Pierwszy etap polega na podaniu dożylnie leków usypiających i zwiotczających mięśnie, a poprzez nałożoną maseczkę na nos i usta – tlenu, który ma na celu polepszenie krwi przed podaniem odpowiedniego środka znieczulającego, który osłabia oddech pacjenta. Następstwem znieczulenia jest zniesienie odruchów obronnych Pacjenta stąd konieczne jest zabezpieczenie dróg oddechowych i wentylacja mechaniczna. Po zaśnięciu w drogach oddechowych Pacjenta zostaje umieszczona specjalna rurka intubacyjna, przez którą oddycha. Rurka jest usuwana z dróg oddechowych podczas wybudzania pacjenta zanim odzyska świadomość, więc nie odczuwa on dyskomfortu. Głębokość narkozy (a przez to ilość i rodzaj podawanych leków) jest zależna od stanu chorego oraz rodzaju zabiegu operacyjnego.
Najważniejszą kwestią zabiegu w znieczuleniu ogólnym jest dla nas bezpieczeństwo Pacjenta. Procedura może zostać przeprowadzona dzięki współpracy dwóch zespołów – stomatologicznego oraz anestezjologicznego. Klinika Dental Cover dysponuje wykwalifikowanym i doświadczonym zespołem anestezjologów dbającym o bezpieczeństwo medyczne Pacjentów podczas zabiegów. Nasi anestezjolodzy posiadają wieloletni staż pracy, a także doświadczenie, w tym w anestezjologii pediatrycznej (znieczulamy również dzieci poniżej 3. roku życia), co istotnie zmniejsza ryzyko groźnych powikłań. Rola anestezjologa jest kluczowa, dzięki wysokiej klasy aparaturze monitoruje on w sposób ciągły parametry życiowe pacjenta m.in.: tętno, ciśnienie, zawartość tlenu w krwi tętniczej – oceniana jest wentylacja pacjenta i w razie konieczności istnieje możliwość podania tlenu medycznego.
Ostatni etap to wybudzanie Pacjenta. Po zabiegu chory ma zapewnioną opiekę w sali odpoczynku i dopiero po pełnym wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego oraz ustabilizowaniu się wszystkich funkcji życiowych organizmu, może przy pomocy osoby towarzyszącej (pełnoletniej) opuścić Klinikę jeszcze tego samego dnia.
W trosce o naszych najmłodszych Pacjentów opracowaliśmy specjalny protokół zabiegowy, który ma na celu maksymalnie ograniczyć stres dziecka związany z zabiegiem przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności, w celu bezstresowego wprowadzenia małego Pacjenta w narkozę, podawany jest środek uspokajający w postaci syropu. Dziecko może się poczuć senne, stąd ważne, by po podaniu leku trzymać Malucha za rękę. By dziecko czuło się komfortowo, rodzic towarzyszy mu aż do momentu zaśnięcia. W przypadku dzieci, znieczulenie rozpoczyna się od podania gazu anestetycznego poprzez specjalną maseczkę, który powoduje wyłączenie świadomości. Dopiero później założony zostaje wenflon, przez który podaje się dożylnie leki anestezjologiczne podtrzymujące stan snu i uspokojenie pacjenta. Po zabiegu dziecko zostaje pod opieką zespołu anestezjologicznego oraz rodziców aż do czasu, kiedy będzie mogło opuścić klinikę. Do czasu pierwszej kontroli rodzice pozostają w stałym kontakcie z placówką. Co ważne, tak zwana „niepamięć wsteczna” powoduje, że u dzieci pozostają jedynie dobre wspomnienia, ograniczające się do chwili oczekiwania na zabieg. Kolejne wizyty kontrolne odbywają się już z uśmiechem na ustach, co sprzyja powolnej adaptacji.
Przed zabiegiem:
Po zabiegu: