Przywiązujemy ogromną wagę do leczenia bez bólu i strachu, stąd leczenie wspieramy wszelkimi dostępnymi możliwościami znieczulenia, od miejscowego, aż po sedację podtlenkiem azotu i znieczulenie ogólne. Jesteśmy jednym z niewielu miejsc, które oferuje zabiegi pod narkozą u dzieci poniżej 3. roku życia. Posiadamy wykwalifikowany zespół anestezjologów posiadających doświadczenie pediatryczne.
Zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką mamy. Dobrze wspominane wizyty z okresu dzieciństwa sprzyjają powolnej adaptacji i pozytywnemu nastawieniu do leczenia stomatologicznego w życiu dorosłym. Niestety, bez pomocy rodziców to się nie uda.
To często od niej zależeć będzie, jakie nastawienie do dentysty będzie miało dziecko. Jeżeli pierwsza wizyta będzie krótka, odbywać się będzie w formie zabawy i fascynacji bzyczeniem „pszczółki”, wypijaniem wody przez „słonika” to już połowa sukcesu. Dziecko chętnie, z zaciekawieniem przyjdzie na kolejną. Regularne wizyty pozwalają na stopniową adaptację najpierw do środowiska stomatologicznego, a następie do zabiegów dentystycznych. W najgorszym położeniu są dzieci, które nie miały takiej możliwości, a pierwsza wizyta była „wizytą bólową” z zaawansowaną, rozległą próchnicą. Gdy doprowadzamy do sytuacji, gdy dziecko do gabinetu zgłasza się z bólem, zmniejszamy szansę na powodzenie leczenia i dobre doświadczenia z dentystą. Kluczowe są bezstresowe wizyty adaptacyjne od najmłodszych lat i regularne kontrole.
Bardzo cieszymy się z wizyt Maluchów, które odwiedzają nasz gabinet, jako swój pierwszy w życiu. Mamy wówczas szansę zyskać ich zaufanie i poprowadzić tak, by nigdy nie musiały stresować się wizytą u stomatologa. Nigdy takiej szansy nie marnujemy.
Przebieg wizyty
Każdy z naszych stomatologów ma swoje sposoby, by wzbudzić zaufanie i zachęcić dziecko do współpracy. Nasi stomatolodzy obserwują Malucha i sprawdzają, jak radzi sobie na fotelu, czy współpracuje i jakie jest jego nastawienie w danym dniu. Nie bez znaczenia jest również pora dnia oraz nastrój dziecka. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, lepiej umawiać na wizyty wcześniej, gdy są pełne energii, łatwiej wtedy o ich uwagę. Popołudniu mogą być zmęczone, zniecierpliwione i marudne. Dbamy o to, by zarówno oczekiwanie dziecka na wejście do gabinetu, jak i czas trwania zabiegu były krótkie. Wizyta w przypadku dziecka nie powinna trwać dłużej niż 45 min, zwykle jest to 30 min. By zachęcić dziecko do współpracy posiadamy kolorowe wypełnienia Twinky Star, aparaty ruchome z bajkowymi wzorami oraz szuflady pełne nagród dla naszych małych dzielnych Pacjentów. Jeżeli dziecko odczuwa lęk przed leczeniem, a stomatolog widzi szansę na współpracę, może zalecić leczenie w sedacji podtlenkiem azotu. Jest to doskonała forma znieczulenia, która pozwala uspokoić Malucha i zmniejszyć uczucie strachu. Nigdy nie zmuszamy dziecka do leczenia siłą. W ten sposób może przeżyć traumę, której konsekwencją będzie lęk przed jakimkolwiek leczeniem stomatologicznym w przyszłości.
Przyjmujemy wielu Pacjentów z innych gabinetów, z różnymi doświadczeniami. Jeżeli dziecku pomimo kolejnych wizyt adaptacyjnych nadal towarzyszy strach przed bólem uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję lekarza, warto rozważyć leczenie pod narkozą. Takie rozwiązanie pozwoli wyleczyć wszystkie problemy stomatologiczne małego Pacjenta podczas jednego zabiegu, unikając wielu stresujących, częstokroć bezskutecznych wizyt. Dla dziecka to ogromny komfort psychiczny. Tak zwana „niepamięć wsteczna” powoduje, że pozostają jedynie dobre wspomnienia, ograniczające się do chwili oczekiwania na zabieg. Kolejne wizyty kontrolne odbywają się już z uśmiechem na ustach, co sprzyja powolnej adaptacji.
Z wizytą nie można zwlekać. Szybkie leczenie uchroni dziecko przed groźnymi dla zdrowia konsekwencjami w przyszłości. Stan zębów mlecznych ma bowiem bezpośredni wpływ na to, czy zęby stałe będą mocne i zdrowe. W Dental Cover opracowaliśmy specjalny protokół łagodnego i bezpiecznego wprowadzania w narkozę, w pełnym komforcie dla naszych małych Pacjentów.
Postawę dziecka wobec stomatologa kształtują nie tylko lekarze podczas pierwszych wizyt stomatologicznych, ale także rodzice/ opiekunowie dziecka. Ważne, by opiekun zadbał o wizyty adaptacyjne, regularne przeglądy i odpowiednią higienę jamy ustnej u dziecka. Dziecko powinno być świadome następstw złej diety i niewłaściwej higieny. Przed wizytą należy z dzieckiem porozmawiać o jej przebiegu i celowości. W domu można posłużyć się zabawkami z ciastoliny i pobawić się w stomatologa, usunąć robaczki i zalepić dziurki kolorową plasteliną. Przed leczeniem można zastanowić się wspólnie z dzieckiem nad kolorem wypełnienia, co dodatkowo zmotywuje go do jego założenia. To, czego nie należy robić, to przekładać swoich obaw na dziecko.
Najlepiej, by unikać taki słów, jak: ból, borowanie, wiercenie, próchnica. Dziecko na wizytę powinno przyjść wypoczęte i wyspane. Kolejny krok należy do nas.