Menu Burger

Protetyka

Nawet pojedyncze braki zębowe, mogą spowodować bardzo niekorzystne konsekwencje dla całego układu narządu żucia. Dlatego w naszej klinice specjalizujemy się w kompleksowej protetyce stomatologicznej.

Z wiekiem mogą pojawić się dolegliwości bólowe ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, zwiększona ruchomość i przemieszczanie się zębów czy nienaturalnie wydłużające się pojedyncze zęby, które są efektem braku przeprowadzonego w przeszłości odpowiedniego leczenia protetycznego. Wszystko to może doprowadzić do utraty kolejnych zębów i dalszej dezintegracji układu zębowo- szczękowo-twarzowego.

Wskazania

Leczenie protetyczne to rozwiązanie głównie dla pacjentów wymagających odtwarzania poprawnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Wskazaniami do leczenia protetycznego są także:

Przebieg leczenia

Po gruntownej diagnostyce i konsultacjach z lekarzami innych specjalności nasi protetycy opracowują optymalny plan leczenia uwzględniający wszystkie aspekty problemu, z którym zgłasza się Pacjent. Wykorzystując najnowsze technologie laboratoryjne jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania nowoczesne i wysoce skuteczne. Śledząc najnowsze doniesienia naukowe, specjalizujemy się w kompleksowej protetyce stomatologicznej.

Zakres opieki protetycznej:

1. Konsultacje protetyczne ze szczegółowymi planami leczenia
2. Uzupełnienie protetyczne stałe:

licówki: kompozytowe, ceramiczne,

Licówki pozwalają na uzyskanie pożądanego wyglądu zębów, poprawiając ich kształt, wielkość oraz kolor. Licówka to cieniutki płatek pełnoceramiczny, przyklejany na powierzchnię zęba, zapewniający naturalną opalescencję i fluorescencję oraz idealny wygląd, przy niedużej ingerencji w tkanki zęba. Protetyk wspólnie z technikiem ustala metodę wykonania uzupełnienia, przedstawia możliwości techniczne i estetyczne uwarunkowane indywidualną sytuacją zgryzową Pacjenta. Należy pamiętać, że oprócz sytuacji w jamie ustnej, ważnym elementem doboru koloru i kształtu licówki jest karnacja, wiek i osobowość. Nasi protetycy, oprócz wiedzy i doświadczenia posiadają także doskonałe poczucie estetyki, dzięki czemu prace protetyczne przez nich wykonane są doskonale dopasowane do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Współpracujemy wyłącznie z zaufanymi pracowniami protetycznymi, z pomocą których wchodzimy na wyżyny, by sprostać oczekiwaniom naszych Pacjentów. Każdy Pacjent stanowi dla nas wyzwanie, które prowadzi do ogromnej satysfakcji.

Rodzaje:

Rodzaj licówki dobiera się w zależności od rodzaju preparacji, wymogów kolorystycznych, wynikających z przebarwienia zęba oraz sytuacji zgryzowej Pacjenta.

korony: metalowo-ceramiczne, pełnoceramiczne, kompozytowe, akrylowe, metalowe

Korona pozwala na odbudowę bardzo zniszczonych zębów, do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie odbudować ich przy pomocy materiału kompozytowego. Umożliwia ona również odbudowę utraconego zęba – w takiej sytuacji wykonanie zabiegu musi zostać poprzedzone wszczepieniem implantu, na którym będzie umieszczona korona. Korona protetyczna przypomina swego rodzaju nakładkę na ząb. Dzięki wytrzymałym materiałom, z których jest wykonywana, opasając ząb wzmacnia go i tym samym odtwarza jego naturalny wygląd, bądź poprawia jego kształt, wygląd i kolor. Korona zacementowana jest na stałe.

Rodzaje koron:

Korony wykonane są z różnych materiałów – te najstarsze i najmniej estetyczne są wykonane z metalu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są korony ceramiczne wykonane na podbudowie metalowej, dzięki temu uzyskujemy trwałość, jaką daje nam metal i estetykę dzięki ceramice, posiadającej cechy typowe dla naturalnego szkliwa. W przypadku alergii, metal możemy zastąpić np. złotem. Najwyższą estetyką cechują się korony pełnoceramiczne. Co więcej, dzięki tlenku cyrkonu są wytrzymałe mechanicznie i niezwykle trwałe. Korony akrylowe zazwyczaj stosowane są jako uzupełnienie tymczasowe, zaś kompozytowe nie gwarantują dużej trwałości i dobrego efektu estetycznego.

Przebieg leczenia:

  1. Konsultacja – diagnostyka i przygotowanie planu leczenia;
  2. Oszlifowanie – przygotowanie zęba do założenia korony oraz pobranie wycisku pod koronę, przesłanie pracy do laboratorium
  3. Przymierzenie korony i dopasowanie jej do naturalnego zęba, zacementowanie korony na stałe
mosty protetyczne tradycyjne: kompozytowe, pełnoceramiczne, metalowo-ceramiczne, metalowe,

W przypadku konieczności uzupełnienia kilku braków w uzębieniu znajdujących się obok siebie rozwiązaniem mogą okazać się mosty protetyczne. Składają się one z przęsła i filarów. Przęsło jest oparte na filarach, dzięki czemu jeden most pozwala na odbudowę 3 braków znajdujących się koło siebie. Jako filar dla mostu mogą służyć naturalne zęby lub implanty.

Mosty protetyczne są uzupełnieniami stałymi. Oznacza to, że są na trwałe zamocowane w jamie ustnej, będąc rozwiązaniem zapewniającym bardzo dobry komfort użytkowania.

Rodzaje mostów:

Mosty protetyczne różnią się od siebie głównie materiałem, z którego zostały wykonane korony.

Przebieg leczenia:

  1. Konsultacja – diagnostyka i przygotowanie planu leczenia;
  2. Szlifowanie zębów, pobranie wycisku, wykonanie mostu tymczasowego, dobór koloru;
  3. Przymiarka podbudowy mostu protetycznego;
  4. Końcowa przymiarka i zacementowanie gotowego mostu protetycznego.

Dodatkowo:

3.Uzupełnienia protetyczne ruchome:

O wyborze odpowiedniej protezy decydują potrzeby i oczekiwania pacjenta. Najważniejszą funkcją protezy jest odtworzenie brakujących zębów oraz funkcji jamy ustnej: żucia, mowy, wyglądu twarzy. Protezy wykonane są z różnych materiałów, co niewątpliwie wpływa na komfort ich użytkowania. Nasz doświadczony protetyk w zależności od potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych jest w stanie dobrać i zaproponować najlepszy rodzaj protezy. Bardzo ważne jest, by zaproponowane rozwiązanie było jak najbardziej satysfakcjonujące pod względem estetycznym, użytkowym, ale i mieszczące się w budżecie Pacjenta.

Rodzaje protez:

Najtańszą i najmniej komfortową opcją są protezy akrylowe. Na szczęście nowoczesna protetyka jest w stanie zaproponować doskonałe alternatywy, takie jak choćby proteza szkieletowa czy protezy nylonowe i elastyczne. Proteza szkieletowa to proteza metalowo-szkieletowa. Metalowa, odlana w całości konstrukcja idealnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta, daje duży komfort użytkowania. Elementami utrzymującymi są metalowe klamry bądź zasuwy, zatrzaski lub zamki stanowiące dużo bardziej estetyczne rozwiązanie. Niestety niektóre stopy metali oraz akryl mogą powodować alergię. Protezy nylonowe i elastyczne są kolejną alternatywą dla protez akrylowych. Ich główną zaletą jest elastyczne i termoplastyczne tworzywo, dzięki czemu odznaczają się lepszym przyleganiem, lekkością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wadą – w przypadku protez nylonowych – jest nylon, który szybko chłonie zapachy i barwniki, co prowadzi do przebarwienia. Zaleca się więc wymianę co ok. 2 lata. Proteza acetalowa to zdecydowanie najbardziej estetyczna opcja. Zamiast metalowych elementów oraz sztywnego akrylu występuje elastyczne tworzywo – acetal. Klamry na zęby wykonywane są w kolorze dziąsła lub zęba, w zależności od położenia. Ponadto proteza ta jest lżejsza od protezy szkieletowej, niełamliwa i niealergiczna.

Dodatkowo:

Nasi specjaliści

lek. dent. Joanna Szczepańska
lek. dent. Krzysztof Mól

Poznaj pełne możliwości
medycyny estetycznej!

Zabiegi medycyny estetycznej

Najnowsze artykuły na blogu

Blog