Menu Burger

Profilaktyka i higiena jamy ustnej 

Odpowiednia higiena i kondycja naszych zębów oraz dziąseł mają ogromny wpływ na cały nasz organizm. Profilaktyka jest bardzo ważnym elementem w dbaniu o swoje zdrowie.

Codzienna pielęgnacja jamy ustnej w domowym zaciszu, to najprostsza droga do zapobiegania próchnicy i problemów z dziąsłami. Nieodpowiednia higiena prowadzi do nieświeżego oddechu, plam demineralizacyjnych, chorób przyzębia oraz próchnicy. Nieleczona próchnica zwiększa ryzyko występowania chorób ogólnoustrojowych m.in. chorób układu krążenia i serca, zapalenia opon mózgowych, cukrzycy, chorób układu pokarmowego.

Profilaktykę stomatologiczną warto rozpocząć od najmłodszych lat, ucząc dzieci prawidłowych nawyków higienicznych i regularnych wizyt u stomatologa, które nie będą kojarzyły się ze stresem i bólem.

Jak więc prawidłowo dbać o stan naszej jamy ustnej i co może nam to ułatwić?

1. Szczotkowanie zębów
2. Nitkowanie oraz czyszczenie języka

Nić dociera do trudno dostępnych miejsc, tam gdzie zwykła szczoteczka nie ma dostępu. Usuwa resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych.

Czyszczenie języka pomaga usunąć bakterie, resztki pokarmowe i martwe komórki skóry, które gromadzą się na jego powierzchni. To właśnie te substancje są często przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Warto wiedzieć, że bakterie na powierzchni języka nie tylko powodują nieświeży oddech, ale także przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego i chorób dziąseł. Dlatego regularne czyszczenie języka pomaga w zapobieganiu tym problemom.


3. Pasta z fluorem

Regularne stosowanie pasty do zębów z fluorem może zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy, zwłaszcza przy stosowaniu dwa razy dziennie. Fluor jest szczególnie ważny dla dzieci, których zęby są bardziej podatne na próchnicę.

4. Prawidłowe nawyki żywieniowe.

Unikaj w swojej diecie produktów, które przyczyniają się do powstawania próchnicy. Są to między innymi : cukier, słodycze, dżemy, słone przekąski zawierające węglowodany (chipsy) oraz słodzone napoje.
Zadbaj o to, żeby Twoja dieta była bogata w składniki korzystnie wpływające na zęby (wapń, witamina D, fosfor, fluor).
Unikaj spożywania produktów lepkich, kleistych, długo rozpuszczających się w ustach, które przylegają do powierzchni zębów. Przykładem takich produktów mogą być żelki, gumy rozpuszczalne, cukierki trypu krówki, toffie, irysy.
Dbaj o nawodnienie organizmu. Najlepszym i najzdrowszym napojem dla Twojego organizmu jest woda.

5. Regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Twoje codzienne nawyki mają kluczowe znaczenie dla stanu zdrowia jamy ustnej. Mimo to nawet wzorowo dbając o higienę, badania kontrolne u stomatologa są konieczne.
Odwiedzaj swojego dentystę przynajmniej raz w roku.

Zabiegi higienizacyjne

Poza codzienną pielęgnacją zębów w domu, należy też pamiętać o cyklicznych profesjonalnych zabiegach takich jak higienizacja zębów tj. usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie z osadów, polishing oraz fluoryzacja.
Taki zabieg powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku lub według zaleceń Twojej higienistki lub stomatologa.

Higienizacja to kompleksowy zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym, polegający na profesjonalnym oczyszczenia zębów z płytki bakteryjnej, osadów oraz kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego też jego usunięcie nie jest możliwe w trakcie tradycyjnego szczotkowania za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Obecność kamienia nazębnego oraz osadów przyczynia się do powstawania próchnicy, ale nie tylko. Jest to również nieestetyczny wygląd oraz nieprzyjemny zapach z ust. Nagromadzenie kamienia, może skutkować rozwojem zapalenia a poszerzający się stan zapalny prowadzi do zapalenia przyzębia, czyli utraty tkanek utrzymujących ząb w kości. Skutkuje to ruchomością zębów a w konsekwencji może prowadzić nawet do utraty zęba. Często pojawia się również nadwrażliwość, która objawia się dotkliwym bólem podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków.

Higienizacja jamy ustnej każdorazowo, powinna poprzedzać umówioną wizytę kontrolną u lekarza stomatologa. Tylko w momencie dogłębnie oczyszczonej powierzchni zębowej, stomatolog może dokonać pełnego przeglądu stanu uzębienia i zaplanować ewentualne, odpowiednie leczenie.

Przebieg leczenia
  1. Skaling – oczyszczenie z kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego, który dzięki swoim drganiom rozbija twardą płytkę kamienia.
  2. Piaskowanie – czyli usuwanie przebarwień oraz osadów pochodzenia zewnętrznego ( z palenia tytoniu, picia kawy, herbaty a nawet czerwonego wina). Piaskowanie odbywa się przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin piasku i powietrza.
  3. Polishing – polerowanie powierzchni zębów z wykorzystaniem stomatologicznych past polerskich oraz szczoteczek.
  4. Fluoryzacja – Fluoryzację przeprowadza się na zakończenie higienizacji, a polega ona na nałożeniu na powierzchnię zębów środka z dodatkiem fluoru, który ma na celu zabezpieczyć szkliwo przed rozwojem próchnicy oraz nadwrażliwością
Przeciwwskazania

Częstotliwość wykonywania zabiegu higienizacji uzależniona jest od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, najczęściej jednak jest to przedział między 6-12 miesięcy. Szczególną dbałość o odpowiednią higienę, powinni zwrócić uwagę pacjenci ortodontyczni w trakcie trwającego procesu leczenia.

Poznaj pełne możliwości
Invisalign!

Aparat nakładkowy Invisalign

Najnowsze artykuły na blogu

Blog