Menu Burger

Periodontologia

Kierownikiem poradni periodontologicznej w Dental Cover jest dr n. med. Magdalena Mendak-Ziółko specjalista periodontologii i chorób jamy ustnej, wieloletni asystent i wykładowca Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Leczenie periodontologiczne w naszej klinice obejmuje:

Periodontologia to bardzo istotna dziedzina stomatologii, zajmująca się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób błon śluzowych jamy ustnej oraz dziąseł i całego aparatu zawieszeniowego zęba (utrzymującego ząb w kości).

By ząb pozostał zdrowy, potrzebuje dobrze utrzymanego fundamentu. Brak odpowiedniej higieny skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej, co prowadzi często do zapalenia dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia więzadeł oraz kości, a w konsekwencji do utraty zębów.

Wczesna diagnoza i podjęcie leczenia jest kluczowe w osiągnięciu pełnego efektu terapeutycznego

Do chorób przyzębia zaliczmy:

Gingivitis – czyli stan zapalny okolicy dziąseł, spowodowany najczęściej nagromadzeniem się płytki nazębnej w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Gromadząca się płytka nazębna ulega zwapnieniu i tworzy twardy kamień nazębny pod linią dziąseł. Dziąsła są podrażnione, zaczerwienione, krwawią podczas szczotkowania. Jest to pierwszy objaw toczącego się stanu zapalnego. Płytka nazębna i kamień nazębny wypełnione są bakteriami, stąd im dłużej będą pozostawały w jamie ustnej, tym więcej szkód mogą wyrządzić. Nieleczone zapalenie dziąseł może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, przyczyniające się do utraty zębów.

Pierwsze objawy zapalenia dziąseł:
Objawy zapalenia przyzębia:

Perimplantitis – zdrowe tkanki przyzębia  umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie implantu w jamie ustnej. Stan zapalny tkanek otaczających implant, spowodowany odkładaniem się kamienia nazębnego prowadzi do uszkodzenia tych tkanek i może stać się przyczyną utraty implantu.

Przebieg leczenia

Pierwsza wizyta rozpoczyna się od badania i oceny stanu zdrowia przyzębia oraz określeniu potrzeb leczniczych Pacjenta. Lekarz wykonuje badanie przy użyciu specjalnej sondy periodontologicznej. Przy pomocy narzędzia specjalista sprawdza, czy w jamie ustnej występują oznaki, świadczące o występowaniu stanu chorobowego, takich jak: zaczerwienie, obrzęk, krwawienie dziąseł. Ocenia ruchomość zębów, występowanie recesji dziąseł i kieszonek dziąsłowych. Ocenia także poziom higieny jamy ustnej. Do pełnej diagnostyki zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego bądź w zależności od wskazań – tomografii komputerowej. Specjalista periodontolog wykorzystuje również testy biologiczne, które określają ilość bakterii wywołujących zapalenie przyzębia w badanych tkankach. Przy nieodpowiedniej higienie, Pacjent w pierwszej kolejności otrzymuje skierowanie na zabiegi higienizacyjne.

Faza I – Periodontolog usuwa przyczynę wywołującą stan zapalny:

  1. skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy – polega na usunięciu złogów nazębnych przy pomocy specjalnych narzędzi i urządzeń ultradźwiękowych. Do usuwania złogów poddziąsłowych wykorzystuje się kirety, czyli narzędzia, za pomocą których ręcznie oczyszcza się powierzchnie korzeni. Kiretaż przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, ma na celu usuniecie bakterii z kieszonek patologicznych. Wspomagany jest często leczeniem farmakologicznym (preparaty antybakteryjne) i, w razie potrzeby antybiotykoterapią. Na tym etapie lekarz często wykorzystuje laser w celu biostymulacji regeneracji tkanek;
  2. w przypadku rozchwianych zębów, które nie rokują dobrze zaleca się ekstrakcję;
  3. wypełnienie ubytków próchnicowych oraz korektę nieszczelnych wypełnień i prac protetycznych
  4. instruktaż higieny jamy ustnej
  5. Faza II – Jeżeli podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, kieszonki nie zmniejszą się do pożądanych rozmiarów, wówczas konieczne jest podjęcie zabiegów chirurgicznych (zabiegi płatowe, sterowana regeneracja tkanek przyzębia). Często wykonywane są również zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej (przeszczepy dziąseł, leczenie recesji dziąseł), ginkiwektomia/ gingiwoplastyka, czyli plastyka dziąseł.

Faza II – Jeżeli podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, kieszonki nie zmniejszą się do pożądanych rozmiarów, wówczas konieczne jest podjęcie zabiegów chirurgicznych (zabiegi płatowe, sterowana regeneracja tkanek przyzębia). Często wykonywane są również zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej (przeszczepy dziąseł, leczenie recesji dziąseł), ginkiwektomia/ gingiwoplastyka, czyli plastyka dziąseł.

Faza III – Jest to etap, mający na celu utrzymanie osiągniętych efektów terapeutycznych. Bardzo ważna jest tutaj rola Pacjenta – dbanie o odpowiednią higienę i zgłaszanie się na regularne kontrole.

Nasi specjaliści

dr n. med. Magdalena Mendak-Ziółko

Poznaj pełne możliwości
medycyny estetycznej!

Zabiegi medycyny estetycznej

Najnowsze artykuły na blogu

Blog