Menu Burger

Ortodoncja

W klinice Dental Cover specjalizujemy się w leczeniu korygującym nieprawidłowo ustawionych zębów oraz zgryzu, między innymi w leczeniu takich wad jak: tyłozgryz, zgryz otwarty, stłoczenia i rotacje zębów czy szpary międzyzębowe.

Zakres opieki medycznej:
Wskazania

Do niedawna ortodoncja postrzegana  była jako dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i korygowaniem wad zgryzu u dzieci i młodzieży przy użyciu aparatów ruchomych i stałych. Obecnie to również szansa na zdrowy i piękny uśmiech dla pacjentów dorosłych bez specjalnych ograniczeń wiekowych. Należy pamiętać, że wady zgryzowe i zębowe to utrudniona higiena jamy ustnej prowadząca do rozwoju próchnicy, chorób przyzębia oraz szybszego ścierania się zębów, a co z tym idzie problemów z żuciem pokarmów.  Nieprawidłowy  zgryz często sprawia pacjentom dyskomfort oraz skrępowanie podczas uśmiechania się.

W przypadku dzieci nieprawidłowości w uzębieniu wpływają na rozwój wyglądu twarzy oraz niosą ze sobą wiele poważnych konsekwencji funkcjonalnych i zdrowotnych. Mogą negatywnie wpływać na rozwój mowy, zaburzać oddychanie, żucie, czy połykanie. W rozwoju prawidłowego zgryzu i ładnych rysów twarzy najważniejszy jest okres dzieciństwa, kiedy to rozwijają się kości twarzoczaszki. Pierwsza wizyta u ortodonty powinna się odbyć między 3 a 6 rokiem życia, gdy dziecko posiada już wszystkie zęby mleczne. Jeżeli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, czyli do czasu pojawienia się wszystkich zębów stałych, wada zgryzu może się pogłębić na tyle, że trudno będzie uzyskać w pełni satysfakcjonujące efekty leczenia i wpłynąć na wygląd twarzy. Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu nieprawidłowości proces leczenia będzie szybszy i efektywniejszy, a rezultaty trwalsze. 

Zalety leczenia ortodontycznego

Współczesne leczenie ortodontyczne to nie tylko proste zęby  i prawidłowo ukształtowane łuki zębowe,  to także poprawa funkcji zgryzu i stabilizacja  całego układu stomatognatycznego, osiągana często dzięki współpracy ze specjalistami z zakresu chirurgii, protetyki, periodontologii,  implantologii czy stomatologii estetycznej. Ustalając kompleksowy, indywidualny plan leczenia u naszych pacjentów zwracamy szczególną uwagę na zależność pomiędzy ustawieniem zębów a otaczającymi je tkankami miękkimi (wargi, policzki, bródka), co ma bezpośredni wpływ na wygląd i estetykę  twarzy. Ścisła współpraca z innymi specjalistami z naszej kliniki pozwala nam na staranne określenie wspólnego celu jakim jest stworzenie naturalnego, harmonijnego i nieskrępowanego uśmiechu każdego pacjenta.

Przebieg leczenia

Na leczenie aparatem stałym składa się kilka etapów. 

Pierwszym i najważniejszym jest określenie, czy leczenie ortodontyczne jest potrzebne oraz zaplanowanie jego przebiegu. Trzeba pamiętać, że aparat jest tylko narzędziem w rękach lekarza, które bez odpowiedniego planu i wiedzy może wyrządzić wiele szkód. W celu zaplanowania leczenia konieczna jest konsultacja ortodontyczna i wykonanie pełnej diagnostyki – zdjęcia panoramicznego i cefalometrycznego, czyli bocznego czaszki. Podczas konsultacji ortodonta pobiera również wyciski pod modele diagnostyczne. Podczas konsultacji lekarz zapoznaje się z profilem wady zgryzu, przybliża Pacjentowi istotę nieprawidłowości, jakie u niego występują i omawia możliwości dostępnych rozwiązań leczniczych. Ustala plan leczenia. Po omówieniu i zaakceptowaniu przez Pacjenta planu, aparat jest montowany na zęby. 

Przed założeniem aparatu stałego konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów oraz oczyszczenie z kamienia i osadu, wyleczenie wszystkich stanów zapalnych jamy ustnej, a czasami także usunięcie któregoś z zębów. 

Po założeniu aparatu zaczyna się właściwe leczenie polegające na comiesięcznej kontroli i aktywacji poszczególnych elementów aparatu w celu prawidłowego ustawienia zębów. Lekarz podczas wizyt modyfikuje aparat poprzez np. wymianę łuków ortodontycznych, stymuluje jego działanie w sposób kontrolowany. Gdy efekt zostaje osiągnięty, następuje decyzja o zdjęciu aparatu. 

W momencie zdjęcia aparatu stałego rozpoczyna się ostatnia faza retencyjna. W tym okresie pacjent zobowiązany jest do noszenia zaleconych przez lekarza prowadzącego aparatów retencyjnych. Czas trwania retencji zależy od rodzaju i nasilenia wady wyjściowej a także od wieku pacjenta i odpowiada zwykle całemu okresowi leczenia aparatem stałym. U pacjentów dorosłych okres ten trwa minimum 2 lata a nawet dożywotnio. 

Typy aparatów:

Aparaty stałe

Stałe aparaty ortodontyczne są zakładane bezpośrednio na zęby na cały okres leczenia,  trwający zwykle ok. 1,5-2,5 lat. Aparat może być metalowy bądź też – w wersji bardziej estetycznej – wykonany z kompozytów, porcelany lub kryształu. Każdy aparat składa się z wielu elementów a najważniejsze z nich to zamki przyklejane do zębów specjalnym klejem. Zamki w aparatach estetycznych są szafirowe. Do tego typy zamków można dobrać odpowiednie elementy, aby aparat był jak najmniej widoczny. Zamki utrzymują łuk, czyli wygięty drut, którego siła oddziałuje na zęby pacjenta powodując ich przemieszczenie. Łuk przymocowuje się do zamków za pomocą ligatur elastycznych lub metalowych. Te pierwsze mogą mieć różne kolory, co cieszy się popularnością zwłaszcza wśród dzieci. Poszczególne elementy aparatu mogą być wykonane z tytanu, stali, niklu, złota. 
Wizyty aktywacyjne z aparatem stałym odbywają się co około 4-6 tygodni.

Aparaty ruchome

Aparaty ortodontyczne ruchome leczą wady zgryzu głównie u młodszych dzieci. Najczęściej są one stosowane u dzieci między 6 a 12 rokiem życia, czyli przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparaty ruchome dzielą się na zdejmowane standardowe, np. trainery oraz zdejmowane indywidualne – mechaniczne – np. płytki Schwarza, czynnościowe, np. regulator funkcji Frankla, mieszane, np. twin block lub elastyczne. Stosowanie ich efektywnie koryguje niewłaściwy zgryz, kiedy dziecko rośnie i rozwija się. Czas leczenia i jego skuteczność jest uzależniona od rodzaju wady zgryzu, wieku Pacjenta oraz jego współpracy z lekarzem oraz systematyczności.

Możliwości aparatu ruchomego są jednak dość ograniczone. Dzięki ich zastosowaniu min. można korygować nadmierne wychylenie zębów, rozszerzać łuki zębowe. Przesuwanie zębów nie jest już takie proste – w takim przypadku należy posłużyć się aparatem stałym.Aparat ruchomy powinno się nosić przynajmniej przez 12-14 godzin na dobę. Efekty noszenia są widoczne po około 4-6 miesiącach od rozpoczęcia leczenia.

Aparat ruchomy składa się z masy akrylowej (istnieje możliwość wybory koloru przez Pacjenta) i elementów drucianych oraz śrub ortodontycznych, służących do regulacji aparatu.

Aparat nakładkowy Invisalign 

Invisalign to najnowocześniejszy system „prostowania” zębów przezroczystymi nakładkami. Jako pierwszy w Polsce otrzymał uznanie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, co potwierdza jego wysoką skuteczność. 
W Dental Cover leczeniem nakładkowym zajmuje się lek. dent Filip Radosz – certyfikowany stomatolog Invisalign, członek Polskiej Akademii Alignerowej. 

Nakładki Invisalign z powodzeniem można wykorzystywać w leczeniu:

Leczenie opiera się na indywidualnie zaprojektowanych, przezroczystych nakładkach, wymienianych samodzielnie co 1-2 tygodnie, wg zaleceń lekarza prowadzącego. 

Zalety metody nakładkowej 

Nakładki zostały opracowane z opatentowanego tworzywa SmartTrack, dzięki czemu są wygodniejsze oraz łatwiejsze do zakładania i zdejmowania. System SmartTrack stosuje delikatną, stałą siłę, poprawia kontrolę ruchu zębów, a także pozwala przyspieszyć efekty leczenia. Materiał nakładek jest praktycznie niewidoczny i gładki, dzięki czemu nie rani dziąseł. 
Metoda zyskuje coraz większą popularność wśród Pacjentów, głównie ze względu na kwestie estetyczne, łatwość w utrzymaniu higieny i duży komfort użytkowania.
Nakładki należy nosić 20-22 godziny na dobę, można je ściągać, kiedy jest potrzeba, np. podczas ważnego wyjścia, spożywania posiłków, czy mycia zębów. W trakcie leczenia nie ma ograniczeń dietetycznych. Z uwagi na możliwość ściągnięcia nakładek na czas mycia zębów, łatwo zachować odpowiedni poziom higieny jamy ustnej.

Przebieg leczenia

W celu kwalifikacji do leczenia Invisalign konieczna jest konsultacja podczas której przeprowadzone zostają rutynowe badania obejmujące radiografię (prześwietlenia) oraz zrobienie zdjęć zewnątrz- i wewnątrzustnych. Na tej podstawie stomatolog omawia z Pacjentem wadę zgryzu i wstępne założenia leczenia. Lekarz pobiera także skany wewnątrzustne i przesyła je razem z receptą z zaleceniami lekarskimi do laboratorium. Na ich podstawie technicy przygotowują model leczenia przy użyciu oprogramowania ClinCheck, który musi być ostatecznie zaakceptowany przez lekarza. Już na tym etapie możliwa jest wizualizacja efektów terapii. Dzięki zaawansowanej technologii lekarz w ciągu kilku minut zarejestruje precyzyjny, trójwymiarowy obraz zębów Pacjenta, by jeszcze przed podjęciem leczenia zobaczyć, jak może wyglądać jego nowy uśmiech. Po zaakceptowaniu ostatecznego planu leczenia, zostanie wyprodukowana i dostarczona seria zindywidualizowanych nakładek. Po rozpoczęciu leczenia Pacjent otrzymuje dostęp do wizualizacji 3D, która umożliwia śledzenie zachodzących zmian oraz efektu końcowego. Po otrzymaniu pierwszych nakładek lekarz instruuje pacjenta, jak zaplanować wizyty kontrolne, które powinny odbywać się przynajmniej co 6-8 tygodni, aby sprawdzić postępy i odebrać kolejną partię nakładek. Niektóre wizyty mogą się odbyć online. W niektórych przypadkach zakończenie leczenia może się odbyć nawet w ciągu 6 miesięcy, ale czas leczenia zależy to od złożoności problemu. Zwykle okres ten jest krótszy niż w przypadku leczenia ortodontycznego tradycyjnym aparatem. Rezultaty leczenia są widoczne w ciągu kilku tygodni. Końcowy etap leczenia nakładkami to aparat retencyjny, który ma za zadanie podtrzymać osiągnięte rezultaty. 

Koszty leczenia

Całościowy koszt leczenia Pacjent poznaje po konsultacji i wykonaniu pełnej diagnostyki. Lekarz kwalifikuje Pacjenta do odpowiedniego modelu leczeniu, wymagającego danej liczby nakładek. Ich łączna liczba zależy od stopnia złożoności wady zgryzu i opracowanego planu leczenia. Podczas pierwszej wizyty pacjent opłaca konsultację i zdjęcia (panoramiczne i cefalometryczne). Następnie opłaca przygotowanie przez lekarza cyfrowego planu leczenia Invisalign (tzw. ClinCheck). Kwota ta jest odejmowana później od całościowego kosztu pakietu. Nie ma dodatkowych kosztów, wszystkie usługi wliczone są w całościowy koszt leczenia, zależny od jego długości i rodzaju wady wymagającej korekty.

Pakiety leczenia:

Pakiet Invisalign Express 

Maksymalnie 7 nakładek

Pakiet Invisalign Lite

Maksymalnie 14 nakładek

Pakiet Invisalign Moderate

Maksymalnie 20 nakładek

Przeznaczone do wad zgryzu od lekkich do umiarkowanych. Klasa I, łagodna klasa II ze stłoczeniem/szparowatością o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, łagodne rozbieżności AP i pionowe, przed leczeniem odtwórczym.

Pakiet Invisalign Comprehensive

Nieograniczona ilość nakładek

Szeroki zakres zastosowań. Stłoczenia/ szparowatości w stopniu umiarkowanym do poważnego, rozbieżności w pionie i AP, przed leczeniem odtwórczym.

Nasi specjaliści

lek. dent. Kamila Borek
lek. dent. Filip Radosz

Poznaj pełne możliwości
Invisalign!

Aparat nakładkowy Invisalign

Najnowsze artykuły na blogu

Blog