Menu Burger

Implantologia

Brak zęba lub kilku zębów może doprowadzić do utraty kości na których osadzone są zęby. Zmienia to nie tylko warunki żucia.

Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do wad zgryzu i wymowy. Policzki zapadają się, zmieniają się rysy twarzy. Jest to zatem nie tylko problem zdrowotny, ale też estetyczny. Ponadto zbyt długi okres utrzymywania braków w uzębieniu, prowadzi do sytuacji, w której wszczepienie implantu będzie wymagało przeprowadzenie dodatkowej procedury uzupełnienia tkanki kostnej.

Utrata zębów może mieć wiele negatywnych skutków na zdrowie jamy ustnej, w tym:

Wykorzystując wszczepy zębowe (implanty) trwale przywracamy funkcję i estetykę uśmiechu, zwiększając wydolność żucia, a co za tym idzie podnosimy znacznie komfort życia. Dzięki implantom nie narażamy również sąsiednich zębów na ich utratę lub zniszczenia, jak to ma miejsce w przypadku stosowania protez klamrowych czy mostów protetycznych. Stosujemy materiały i metody rekomendowane przez najbardziej uznane autorytety w dziedzinie implantologii na świecie, co pozwala przybliżyć uśmiech Pacjenta do ideału, nawet w sytuacji utraty znacznej ilości zębów.

Implant, czyli niewielka tytanowa śruba, pełni funkcję sztucznego korzenia zęba. Tytan to metal o bardzo dobrze udokumentowanych zdolnościach łączenia się z ludzką kością – w celu stworzenia stabilnego oparcia. Implantowane wszczepy po zrośnięciu się z kością służą do umocowania odbudowy protetycznej (koron, mostów, protez).

Zapewniamy :

Zabiegi wszczepienia implantów przeprowadza dr n. med. Irma Maag.

Wskazania

Implanty zębów stosuje się w przypadku utraty jednego, kilku lub wszystkich zębów. W przypadku braku jednego zęba, przy stosowanych przez nas implantach nie ma konieczności szlifowania zdrowych sąsiednich zębów w celu stworzenia filarów dla mostu. W przypadku kilku braków Pacjent ma do wyboru oddzielne korony wsparte na kilku implantach lub most zamocowany na dwóch lub kilku implantach. W przypadku bezzębia Pacjent ma dwie możliwości – stały pełny most przytwierdzony do kilku implantów bądź wyjmowaną protezę, która pozostaje bezpiecznie na swoim miejscu, montowana na dwóch lub kilku implantach. Wszczepy implantowe to sposób nie tylko na uzupełnienie uzębienia, ale też ochronę zdrowych zębów przed przesuwaniem się i obracaniem.

Czasem warto rozważyć wstawienie implantu w miejsce zęba zakwalifikowanego do leczenia, jeśli proces ten miałby być długotrwały lub bardzo kosztowny, a szanse na wyleczenie i zachowanie zęba określane są jako niskie. W tej sytuacji lepiej usunąć ząb i od razu wstawić implant niż ponosić duże wydatki, które poprawią sytuację zaledwie na kilka lat.

Przebieg leczenia:
  1. Pierwszym krokiem jest odbycie konsultacji implantologicznej. Implantolog dokonuje szczegółowego badania stomatologicznego oraz zleca wykonanie zdjęć RTG oraz tomografii komputerowej. Lekarz poznaje potrzeby, oczekiwania, a także możliwości finansowe Pacjenta. Na podstawie wywiadu, badania oraz diagnostyki ustala szczegółowy plan leczenia, biorąc pod uwagę uwarunkowania anatomiczne Pacjenta.
  2. Zdarzają się sytuacje, kiedy do prawidłowego wszczepienia implantów potrzebne są dodatkowe zabiegi podnoszące jakość i ilość kości, jak np. podniesienie zatoki szczękowej (sinus lift), sterowana regeneracja kości z użyciem materiałów kościotwórczych.
  3. Kolejnym krokiem jest zabieg wszczepienia implantu. Po wykonaniu odpowiednich pomiarów i badań szczęk, implantolog wybiera najkorzystniejszy dla Pacjenta typ implantu. Przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, bądź ogólnego otwiera się dziąsło w okolicy implantacji, aby odsłonić kość. Przy pomocy wierteł tworzy się łoże, w którym zostaje osadzony implant. Implant może zostać wszczepiony bezpośrednio w miejsce po utraconym zębie. Na koniec dziąsło zostaje zeszyte. Sama procedura wszczepienia implantu trwa około 15-20 min. Dzięki zastosowaniu znieczulenia zabieg jest bezbolesny.
  4. Następnym etapem jest okres gojenia, który trwa z reguły kilka tygodni, w zależności od ilości i stanu kości oraz warunków klinicznych. Jeżeli Pacjent ma idealne warunki kostne, a implant po wkręceniu ma pożądaną stabilizację pierwotną, wówczas zamiast śruby zamykającej implantolog przykręca śrubę gojącą lub tymczasowy łącznik na którym lekarz mocuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne (koronę, most, protezę). Jeżeli proces gojenia przebiega bez powikłań protetyk może przystąpić do prac protetycznych. W tym celu pobierane są cyfrowe wyciski, które przesyłane są do pracowni protetycznej, w której technik tworzy ostateczną odbudowę. Jeżeli warunki nie pozwalają na implantację natychmiastową, implant zostaje przykryty dziąsłem, które następnie jest zaszywane. W tym czasie następuje osteointegracja, czyli zrośnięcie się wszczepu z kością. Po okresie 3-4 miesięcy implantolog odsłania implant i wkręca śrubę gojącą. Po około 14 dniach można przystąpić do prac protetycznych. Oddanie ostatecznej pracy na implantach zależy od ilości i miejsca wszczepionych implantów, jaka była kość itd. Często gdy mamy słabą kość mimo iż lekarz wszczepił dużą ilość implantów warunki anatomiczne nie pozwalają na wykonanie pojedynczych koron. Wówczas lekarz zleca technikowi wykonanie koron zespolonych lub w przypadku mniejszej ilości implantów niż brakujących zębów – zleca wykonanie mostu.
Przeciwwskazania

Nasi specjaliści

dr n. med. Irma Maag

Poznaj pełne możliwości
medycyny estetycznej!

Zabiegi medycyny estetycznej

Najnowsze artykuły na blogu

Blog