Menu Burger

Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Przede wszystkim nie odkładać wizyty na później, tylko działać. W przypadku dzieci bardzo ważne są doświadczenia zbierane już od pierwszej wizyty, która co istotne, powinna być wizytą adaptacyjną, a nie, jak to często ma miejsce – wizytą „bólową”.

Jeżeli już taka ma miejsce, odkładanie wizyty tylko pogorszy sprawę i pogłębi problem. Pamiętajmy, że próchnica u dzieci rozwija się bardzo szybko. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większa szansa, że unikniemy leczenia pod narkozą, które zawsze jest ostatecznością

W przypadku dzieci, u których nie występuje próchnica, nie mających żadnych negatywnych doświadczeń ze stomatologiem, wówczas kluczowe są regularne wizyty adaptacyjne, które pozwolą lekarzowi zbudować relację z dzieckiem i zyskać jego zaufanie. Nawet, jeżeli dziecko jest z natury strachliwe i boi się dentysty nie mając żadnych złych doświadczeń, lekarz z odpowiednim podejściem do małego pacjenta, krok po kroku wprowadzi go w bajkowy świat „pszczółki”, „słonika” i „robaczków”, zaciekawi, oswoi i przygotuje do ewentualnego późniejszego leczenia. Regularne przeglądy stomatologiczne są kluczowe dla zachowania zdrowej jamy ustnej.

W przypadku dzieci, które mają traumę związaną z leczeniem, czy też negatywne doświadczenia z innego gabinetu stomatologicznego, konieczna jest wizyta z odpowiednim stomatologiem dziecięcym, który oceni możliwości leczenia w oparciu o dostępne metody redukcji bólu i stresu z nim związanego. U wielu dzieci, dzięki odpowiedniemu podejściu lekarza oraz pomocy rodziców udaje się zmienić nastawienie dziecka, a dzięki zastosowaniu metod redukujących stres można z sukcesem podjąć leczenie. Kwalifikacja do odpowiedniej metody leczenia odbywa się na podstawie wywiadu, głębokości i rozległości próchnicy, możliwości współpracy oraz wieku dziecka (u dzieci do 3 r.ż. współpraca jest praktycznie niemożliwa).

Gaz rozweselający

Gaz rozweselający czyli podtlenek azotu w mieszaninie z tlenem podawany wziewnie pozwala skutecznie znieść lęk i strach przed leczeniem. Stosuje się go zazwyczaj u dzieci powyżej 4 r.ż. oraz u dorosłych. Warunkiem kwalifikacji jest drożność dróg oddechowych oraz współpraca z dzieckiem. Gaz stosowany jest po to, by uspokoić dziecko, zmniejszyć jego stan napięcia. Podtlenek azotu nie znieczula, stąd czasem konieczne jest podanie znieczulenia miejscowego. Podczas pierwszej wizyty stomatolog stara się zyskać sympatię i zaufanie dziecka. Wprowadza go w tajniki stomatologii.

Przygotowuje do zabiegu w sedacji, tłumacząc na czym będzie polegało leczenie i wręcza maseczkę, by dziecko mogło ćwiczyć oddychanie z maseczką w domu. Tutaj ogromna rola rodziców, by również po wyjściu z gabinetu przygotowywali dziecko do kolejnej wizyty. Maseczki są zapachowe, dzięki czemu są lepiej tolerowane przez dzieci. Sam zabieg w sedacji trwa około 45 min. Jest to czas, w którym jesteśmy w stanie skupić uwagę dziecka na leczeniu. Ważna jest również pora

Zabieg pod narkozą

W przypadku, kiedy próchnica jest bardzo rozległa, a dziecko odczuwa silny strach przed leczeniem, zaleca się zabieg pod narkozą. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć leczenie do jednej wizyty bez bólu i negatywnych doświadczeń z dentystą. Późniejsze wizyty pozwalają krok po kroku budować nowe doświadczenia i sprzyjają powolnej adaptacji. Zabieg musi zostać poprzedzony konsultacją pod kątem narkozy oraz wykonaniem podstawowych badań z krwi. Do zabiegu dziecko musi być na czczo. Po przyjściu do Kliniki Maluch otrzymuje owocowy syrop na uspokojenie, po którym staje się senny. Działa wtedy niepamięć wsteczna. Dziecko pamięta tylko moment oczekiwania na zabieg w poczekalni. Na salę zabiegową wchodzi w obecności rodzica, by czuć się bezpiecznie. Czas trwania zabiegu zależy od planu leczenia, zwykle nie przekracza 2 godz. Po zabiegu Maluch zostaje przeniesiony do gabinetu wybudzeń, gdzie budzi się już w obecności rodziców.

Najważniejszą kwestią jest czas i podjęcie działania. Próchnica to infekcja, która oddziałuje na cały organizm. Pamiętajmy, że konsekwencje nieleczonej próchnicy u dziecka mogą prowadzić do wielu schorzeń ogólnoustrojowych. Lekarz z sercem do dzieci i odpowiednim zapleczem stomatologicznym poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej przerażonym małym pacjentem.

Poznaj pełne możliwości
Invisalign!

Aparat nakładkowy Invisalign

Najnowsze artykuły na blogu

Blog