Menu Burger

Chirurgia stomatologiczna Wrocław

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina głównie kojarzona z usuwaniem zębów. Istnieje jednak cały szereg schorzeń jamy ustnej, w których to z pomocą śpieszy chirurg stomatolog.

Dzięki precyzyjnie dobranym środkom znieczulającym, jesteśmy w stanie wyeliminować uczucie bólu, co stanowi nasz zasadniczy priorytet.

Nasze centrum realizuje następujące procedury z zakresu chirurgii stomatologicznej:

Najczęściej do chirurga stomatologicznego Pacjenci zgłaszają się celem usunięcia zębów. Najwięcej kontrowersji wzbudza zabieg ekstrakcji zębów mądrości, czyli ósemek. Jeżeli ząb jest zdrowy, nie powoduje bólu, ani dysfunkcji zgryzu należy omówić z chirurgiem zasadność takiego zabiegu. W swojej praktyce bardzo często spotykamy się z Pacjentami, którzy chcą usunąć ząb mądrości, ponieważ „nie jest im do niczego potrzebny i jest trudny w higienie”. Ewolucyjnie rozmiar szczęki u człowieka zmniejsza się, stąd u znacznej części osób brak jest wystarczającej ilości miejsca na prawidłowe wyrzynanie i ustawienie ósemek, co prowadzi do przykrych następstw. Mogą one stanowić wskazania do ekstrakcji.

Chirurg podejmuje decyzję również w oparciu o sytuację wyjściową w jamie ustnej, czy pacjent ma wszystkie inne zęby zdrowie, czy ma braki w uzębieniu (chodzi zwłaszcza o zęby sąsiadujące – szóstki i siódemki).

W takiej sytuacji staramy się zachować ósemkę za wszelką cenę, by powstała luka nie doprowadziła do zaburzeń zwarcia, przyczyniających się do późniejszych bóli skroniowo-żuchwowych.

Wskazania

Umiejscowienie zębów mądrości przysparza wielu problemów, zarówno w higienie, jak i w leczeniu. To z kolei przyczynia się do wystąpienia zaawansowanych procesów chorobowych, które powodują szereg dysfunkcji w jamie ustnej. Kluczową rolę odgrywają doświadczenie i wiedza chirurga, który prawidłowo zdiagnozuje Pacjenta i poprowadzi dalej, a w razie kwalifikacji w sposób bezpieczny i bezbolesny przeprowadzi zabieg ekstrakcji.

Przebieg zabiegu

Zabieg ekstrakcji zęba wymaga konsultacji oraz wykonania diagnostyki radiologicznej. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowo badania z krwi, określające poziom krzepnięcia. Dzięki zdjęciu panoramicznemu uzyskujemy pełny obraz uzębienia, z wadami zgryzu, zatrzymanymi zębami, czy zmianami chorobowymi. Tomografia komputerowa umożliwia z kolei dokładne zlokalizowanie zębów zatrzymanych oraz struktur anatomicznych, informacji o położeniu korzeni zębów, ich odległości od nerwów i zatok szczękowych. Zebrane informacji pozwolą na precyzyjne zaplanowanie zabiegu i zminimalizowanie ryzyka powikłań. W przypadku ósemek poziom skomplikowania zabiegu zależy w dużej mierze od tego, czy ząb jest wyrżnięty, czy częściowo lub całkowicie zatrzymany w kości. W pierwszym przypadku czasem wystarczy go rozchwiać i wyjąć z zębodołu specjalnymi narzędziami (kleszczami bądź dźwignią). Trudność zależy również od tego, czy ząb usuwamy ze szczęki, czy z żuchwy. Te dolne stanowią często większe wyzwanie. Podobnie zęby częściowo lub całkowicie zatrzymane. Przy bardziej problematycznej ósemce chirurg musi przeprowadzić dodatkową procedurę – dłutowanie. Dłutowanie polega na nacięciu dziąsła, odsłonięciu kości specjalnymi wiertłami usunięciu zęba i zeszyciu rany. Pomimo, że brzmi strasznie, posiadamy szereg możliwości znieczulenia Pacjenta, by zabieg mógł się odbyć w pełnym komforcie.

Najczęściej wykonywane procedury chirurgiczne u dzieci to:
Zabiegi przedimplantacyjne:

Zabiegi, które ratują naturalne zęby przed usunięciem, np. ze względu na brak możliwości leczenia kanałowego (oszczędzone tkanki można wykorzystać do odbudowy protetycznej):

Nasi specjaliści

dr n. med. Irma Maag
lek. dent. Edyta Cygnarowska

Poznaj pełne możliwości
medycyny estetycznej!

Zabiegi medycyny estetycznej

Najnowsze artykuły na blogu

Blog