Preparaty pozyskiwane z toksyny botulinowej, wstrzykiwane w odpowiednich, małych dawkach wywołują porażenie mięśni mimicznych, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek. Te z kolei pojawiają się wraz z wiekiem, w trakcie procesu starzenia bądź też szybciej – u osób z żywą mimiką twarzy. Blokując mięśnie, botoks redukuje marszczenie się, przeciwdziałając pogłębianiu się zmarszczek i tworzeniu głębokich bruzd. Jest to więc doskonały zabieg anti-aging.
Podanie botoksu zawsze poprzedzone jest konsultacją, na której lekarz kwalifikuje do zabiegu oraz wyklucza przeciwwskazania. Botoks podawany jest przy użyciu cienkiej igły w oznaczone wcześniej specjalną kredką miejsca na twarzy, czyli punkty iniekcji. Zaletą substancji jest to, że działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których została podana. Sama procedura wstrzyknięcia preparatu jest praktycznie bezbolesna. O liczbie dozowanych jednostek botoksu decyduje lekarz. Dawka jest ustalana indywidualnie w zależności od wskazań i oczekiwań pacjenta. Podawane dawki oscylują w granicach 20-125 jednostek. Po zabiegu wyraz twarzy pozostaje niezmieniony, natomiast zauważalne jest wygładzenie zmarszczek mimicznych. Sam zabieg jest krótki, trwa około 15-20 min.
Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach od podania, a ostateczny rezultat zabiegu pojawia się po około 7-14 dniach i utrzymuje się do 6 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie opuchnięta i zaczerwieniona. Nie należy tych miejsc masować, ani przykrywać makijażem. Nie można schylać się i korzystać z sauny, solarium czy kąpieli słonecznych. Botoks można powtórzyć po 6-8 miesiącach, jednak nie częściej niż co 3 miesiące. Po kolejnych kuracjach efekty mogą utrzymywać się dłużej, dzięki czemu można zmniejszyć częstotliwość zabiegów. Bardzo dobre efekty terapeutyczne widoczne są u osób młodych, których zmarszczki nie są jeszcze bardzo głębokie, dzięki czemu można je zredukować praktycznie do zera. U osób starszych zmarszczki ulegają znacznej redukcji, są płytsze i mniej widoczne. Zahamowany zostaje proces powstawania nowych zmarszczek. Twarz wygląda naturalnie, a jej wyraz staje się łagodny.
Dla osiągnięcia w pełni satysfakcjonujących rezultatów, zabieg z wykorzystaniem botoksu jest często stosowany w terapii z innymi preparatami bądź technologiami. Dobre efekty w poprawie kondycji skóry przynosi skojarzenie botoksu z mezoterapia, bądź wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Całkowite usunięcie głębokich zmarszczek i bruzd wymaga uzupełnienia botoksu o zabieg wypełniania kwasem hialuronowym.
Po botoksie nie zaleca się z kolei zabiegów wykorzystujących głęboką podczerwień, fale radiowe lub laser, ponieważ mogą skrócić czas trwania uzyskanych efektów.
Botoks daje przewidywalne efekty i co ważne, są one w pełni odwracalne. Jest też jedną z najlepiej przebadanych procedur z zakresu medycyny estetycznej, dając pacjentom pełen komfort i bezpieczeństwo stosowania tej metody.